W dniach 31 stycznia – 2 lutego 2020 r.  Fundacja „Kierunek Ultra” zorganizowała trzydniowy Festiwal biegów, filmów i spotkań -  Biegun Zimna.

 

Wydarzenie  składało się z kilku bloków:

31 stycznia 2020r.– godz. 19.00 -  bieg nocny  -  Nocny patrol – dystans 12,5 km, ścieżka prowadzi traktem, lasem, szutrem, trochę asfaltu, a wszystko w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego. Start i meta w położonej na skraju lasu pensjonacie Sowa w Lipniaku (ok 10 km od Suwałk). W biegu wystrtowało 34 zawodników.

1 lutego 2020r. – godz. 10.00Morsowanie z Patrycją Bereznowską, pozwoliło osobom, które pierwszy raz morsują złapać bakcyla morsowego.

1 lutego 2020r.– godz. 13.30  -  spotkania i projekcje filmowe w ramach Lądek Film Tour w Hotel Loft, Suwałki.

W trakcie spotykań uczestniczyło w sumie, wybierając dla siebie różne bloki tematyczne, ponad 100 osób.

Zaproszeni przez Fundacje goście:

1.      Patrycja Bereznowska – mistrzyni Badwater,  dystans 135 mil, czyli 217 km z depresji -85 m na wysokość 2530 m n.p.m.  pokonała w czasie 24:13:24 poprawiając rekord Amerykanki Alyson Venti sprzed 3 lat o godzinę i 40 minut! Zwyciężczyni Spartatlonu, wielokrotan  mistrzyni świata i Europy w  biegach 24 – godzinnych. W mistrzostwach świata w biegu 24- godzinnym w Albi w roku 2019r zdobyła brąz, czym potwierdziła, że należy do najlepszych biegaczek ultra świata.

 

2.      Piotr Hercog - Zawodnik Salomon Suunto Team specjalizujący się w ultramaratonach górskich. Pierwszy zawodnik spoza Rosji, który wygrał ekstremalny Baikal Ice Marathon . Organizator biegów górskich, m.in. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Supermaraton Gór Stołowych
Od 25 lat uprawia sporty oudorowo - wytrzymałościowe.
Uczestnik kilkudziesięciu zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie, m.in. AbuDhabi Adventure Challenge, Adventure Race World Championship, AR Word Series.
Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca Pucharów Polski w Imprezach na Orientację.
Uczestnik zagranicznych wyjazdów eksploracyjnych i PZA do jaskiń Austrii, Ukrainy czy Chin. Wspinał się w Tatrach, Alpach i Pamirze.
Od 2008 specjalizuje się w biegach górskich ultra, gdzie czołowe miejsca zajmował w takich biegach jak: UTMB, Ultra Trail Majorka, Transvulcania, Gore-Tex Transalpine, TransGranCanaria, UTMF.

3.      Arkadiusz Makowski wraz z Agatą Wilk prowadzą blog Smaczne Podróże, na którego łamach opisują wyjazdy zarówno bliskie, jak i dalekie. Blog powstał w 2015 roku i od tamtego momentu pojawiło się na nim wiele podróżniczych relacji. W ciągu ostatnich kilku lat Arek odwiedził różne zakątki świata takie jak: Nepal, Kirgistan, Filipiny, czy Grenlandię. Odbył też sporo podróży w mniej egzotyczne miejsca takie jak Hiszpania, Włochy, czy Słowenia. W skrócie; pracuje, podróżuje, prowadzi bloga i do tego w miarę możliwości promuję rodzimy region; Suwalszczyznę. Od pewnego czasu towarzyszy mu Agata Wilk, która jest również zaprawiona w podróżniczych bojach; przez 6 miesięcy podróżowała samotnie po Ameryce Południowej, mieszkała rok na Antarktydzie, kilkukrotnie była na trekingu w Nepalu, odwiedziła Pakistan. Ostatnio wspólnie podróżowali po Indonezji i to właśnie o niej opowiedzą nam na Biegunie Zimna —  będzie to ciepły akcent w zimowy wieczór :). Zaprezentują film wideo, a następnie opowiedzą o swojej miesięcznej podróży po wyspie Bali, Flores oraz spotkaniu z największymi jaszczurkami świata w Parku Komodo

4.     Emilia Ułanowicz – fotograf, jej prace były obecne na Biegunie Zimna. Jak mówi o sobie: „Robię zdjęcia, bo najzwyczajniej w świecie to lubię i po prostu chcę to robić. Fotografuję od niemal 20 lat. Specjalizuję się w fotografii portretowej i reportażu

Spotkania były przeplatane projekcją filmów w ramach Lądek Tour Festiwal – 3 filmy z Festiwalu  Górskiego im A. Zawady : Spectre Expedition,  Weight of Water – Grand Prix 2019 r.,  Run Free. The True Story of Caballo Blanco.

2 lutego 2020r. – godz. 10.00 -Śnieżna Odyseja – bieg na dystansie 27 km ścieżkami północnej części Wigierskiego Parku Narodowego.  Bieg z 1 pkt ITRA, 340 m przewyższeń. Nieodkryte przez wielu miejsca, szczególnie zimą, gdzie lodowiec pozostawił po sobie ślady w postaci licznych kemów, moren, pagórków; będzie las, będzie szutr, droga…najbardziej pofałdowana część WPN. W biegu wystartowało 54 śmiałków.

 

Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Suwałki i Honorowym Patronatem  Prezydenta Miasta Suwałk.

Przejdź na początek strony

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych