Herb Gmina Suwałki

URZĄD GMINY SUWAŁKI

ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki

GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek:  7:15 - 15:15
KASA :
poniedziałek - piątek:  8.00 -10.45; 11.00 - 14.00

Ewidencja ludności, dowody osobiste :
poniedziałek - piątek:  7.15 -14.00

Wójt Gminy przyjmuje mieszkańców w sprawach skarg i wniosków w każdy piątek, w godzinach:

10.00 - 16.00

 Zobacz gdzie się znajdujemy

SEKRETARIAT
Tel. 87 565 93 00, Fax 87 565 93 45
sekretariat@gmina.suwalki.pl 

SEKRETARZ URZĘDU
tel. 87 565 93 00

SKARBNIK GMINY
tel. 87 565 93 33

GMINNY ZESPÓŁ EKONOMICZNO -ADMINISTRACYJNY SZKÓŁ
tel. 87 565 93 59

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
tel. 87 565 93 48

GMINNY OŚRODEK KULTURY W KRZYWEM

tel. 87 735 33 32, 87 735 33 35

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PŁOCICZNIE-TARTAK

tel. 87 563 90 50

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Cyfrowy Urząd
Portal mapowy
Projekt1

Gmina Suwałki zamieszkiwana jest przez 7 536 osób (stan na 31.12.2017 rok), zajmuje obszar 265 km i składa się z 49 sołectw. Położona jest w północnej części województwa podlaskiego, w południowo-wschodniej części powiatu suwalskiego. Największymi miejscowościami gminy są: Krzywe - leżące nad jeziorem Wigry, położone 5 km na wschód od Suwałk - siedziba Wigierskiego Parku Narodowego oraz Płociczno-Osiedle, Nowa Wieś i Mała Huta.

Zespół śpiewaczy Makowska/Kozłowska/Balewicz reprezentował w dniach 24-27 maja 2018 r. region Suwalszczyzny na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru “Skamba skamba kankliai” w Wilnie. Dziewczęta były jedynym zespołem z Polski zaproszonym do udziału w tym wydarzeniu.

Festiwal “Skamba skamba kankliai” jest organizowany od 1973 roku. Tonajstarszy i największy festiwal muzyki tradycyjnej na Litwie. W tym roku uczestniczyli w nim reprezentanci m.in. Estonii, Białorusi, Rosji, Holandii, Azerbejdżanu, Cypru, czy Egiptu.

Dziewczęta prezentowały muzyczny folklor Suwalszczyzny m.in. w Ministerstwie Kultury Litwy, Teatrze “Vaidilos” na koncercie “Svetukai mano, rygailio!”, podczas targów LITEXPO 2018 oraz na nocy tańca w Narodowym Centrum Kultury Litewskiej.

Tegoroczny Festiwal zbiegł się z obchodami 100-lecia niepodległości Litwy, dziewczęta wystąpiły na głównym koncercie “Graži, tu mano…”, na którym byli obecni przedstawiciele państw ościennych Litwy.

Nie jest to pierwszy sukces zespołu w tym roku - w kwietniu trio zostało laureatem w konkursie “Stara Tradycja”, którego celem jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków - kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych i historycznych). Nagrodą był występ na Międzynarodowym Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie 24 kwietnia 2018 r.

Dziękujemy za wsparcie i umożliwienie wyjazdu zespołu na Festiwal: Panu Wójtowi Gminy Suwałki Tadeuszowi Chołko, Panu Wójtowi Gminy Krasnopol Karolowi Szrajbert i Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem Anecie Barbarze Perkowskiej.

Małgorzata Makowska - folklorystka i etnolog, od 2016 r. animatorka kultury w GOK Krzywe, multiinstrumentalistka (grająca m. in. na harmonii pedałowej, skrzypcach, bębenku, basach), śpiewaczka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz Marszałka Województwa Podlaskiego (2008r., 2016r.). Instruktorka śpiewu dla zespołów ludowych na Suwalszczyźnie, organizatorka potańcówek w „dawnym stylu”. Dokumentalistka tradycji lokalnych. Wielokrotnie nagradzana na Ogólnopolskich Festiwalach związanych z muzyką tradycyjną m.in. "Nowa Tradycja" organizowany przez Polskie Radio, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, "Mikołajki Folkowe".

Magdalena Balewicz – studentka Politechniki Białostockiej pochodząca z Mikołajewa (gmina Krasnopol). Od kilku lat zgłębia temat suwalskich pieśni, ucząc się ich od miejscowych śpiewaków. Bierze udział w warsztatach śpiewaczych i tanecznych oraz uczestniczy w projektach dotyczących polskiej muzyki tradycyjnej. Gra na bębenku obręczowym i barabanie. Uczy się gry na skrzypcach. Członkini Akademii Krusznia; laureatka festiwali tj. Dawne Pieśni - Młode Głosy w Waniewie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (kategoria folklor - kontynuacja).

Zuzanna Kozłowska – Augustowianka, studentka wydziału instrumentalnego (specjalność flet traverso) krakowskiej Akademii Muzycznej oraz uczennica w klasie śpiewu klasycznego PSM II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Laureatka XXXIX Olimpiady Artystycznej (sekcja historii muzyki) i licznych konkursów i festiwali muzyki tradycyjnej, m. in. 48. i 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, czy 50. i 51. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Za swoje osiągnięcia otrzymała stypendium Burmistrza Miasta Augustowa (2017) oraz dwukrotnie Marszałka Województwa Podlaskiego (2015, 2016). Zafascynowana tradycjami śpiewaczymi Augustowszczyzny rozpoczęła przygodę ze śpiewem w 2014 roku. Po pół roku śpiewania została nagrodzona na 48. OFKiŚL w kat. "Duży-Mały". Angażuje się w promocję historycznych praktyk wykonawczych oraz muzyki tradycyjnej Augustowszczyzny w Polsce i na świecie.

Przejdź na początek strony

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych