Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
GMINA SUWAŁKI - Urząd Gminy
Powierzchnia: 265 km 2 
Ilość mieszkańców: 7 440 (stan na 08.11.2016 r.)
Ilość sołectw: 49
Ważne miejscowości: 
Stary Folwark, Płociczno,
Gawrych Ruda, Krzywe

 

Mapa Strony Kontakt

Urząd Gminy Suwałki

pix
Gmina Suwałki

psouu
Strona Główna »  Poprzednia strona »  Kultura

Kultura

 
Zespół śpiewaczy "WIGRANIE"
 
Zespół śpiewaczy "WIGRANIE" powstał w czerwcu 2003 roku na terenie Gminy Suwałki w Starym Folwarku. Repertuar zespołu to przede wsystkim pieśni i przyspiewki nawiązujące do dawnej tradycji i kultury regionu Suwalszczyzny.Stroje, w których zespół koncertuje  nawiązuja do tradycyjnych strojów ludowych noszonych na Suwalszczyźnie. Zespół czynnie uczestniczyw festynach i imprezach kulturalnych zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, dbając tym o zachowanie kultury i tradycji regionu Suwalszczyzny.
 
 
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ NA TERENIE GMINY SUWAŁKI:
I   Zbiorowa mogiła 16 członków Ruchu Oporu zamordowanych przez hitlerowców w dniu 4 kwietnia 1944 r.
II  Kamienny pomnik we wsi Tartak przy drodze Suwałki - Sejny upamiętniający śmierć Mariana Daniłowicz oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy zgineli podczas wojny z rąk Hitlerowców
III  Cmentarz Nieznanych Żołnierzy Niemieckich i Rosyjskich z I Wojny Światowej w miejscowości Płociczno - Osada
IV  Mogiła zbiorowa Żołnierzy Armii Radzieckiej i ofiar terroru we wsi Płociczno
Cmentarz z czasów I wojny światowej ku czci poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich w miejscowości Leszczewek

 
 
 
 
 
Kamienny pomnik we wsi Tartak przy drodze Suwałki - Sejny
upamiętniający śmierć Mariana Daniłowicz oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy zginęli podczas wojny
 
 
 
 
 
Zbiorowa mogiła 16 członków Ruchu Oporu zamordowanych przez hitlerowców  w dniu 4 kwietnia 1944 r.
 
 
 
 
 
 
Cmentarz z czasów I wojny światowej ku czci poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich w miejscowości Leszczewek
 
 
 
 
 
 

Kuchnia regionalna:
 

W każdym regionie podaje się nieco inne potrawy. Na terenie Suwalszczyzny ogromny wpływ na kształtowanie kuchni regionalnej miała i ma tradycja. Potrawy regionalne Suwalszczyzny są przygotowywane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To dzięki temu jadło tego regionu stanowi taka uczte dla zmysłów niezależnie od upodabań. Specjalnością Suwalszczyzny są sękacze. Pielęgnuje sie tu tradycyjny sposób wypieku. Sekacz pieczony jest przez 1,5 godziny nad ogniem podtrzymywanym drewnem, co szczególnie wzbogacajego smak. Nie można jednak nie spróbować innych miejscowych potraw tj.: soczewiaków, smalcu ze skwarkami, ogórkami małosolnymi czy niespotykanych w innych regionach kartaczy czyli podobnych do kul armatnich klusek, ugotowanych z ziemniaków i fasze- rowanych mięsem 

 
Miejsca pamięci pobytu Papieża Jana Pawła II
 
 
 
W dniu 16 października 2005 r. przy kościele pw. św. M. M. Kolbe w miejscowości Gawrych Ruda w holdzie wielkiemu Polakowi z okazji XXVII rocznicy Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II odsłonieto obelisko nastepującej tresci: " W hołdzie pamięci pontyfikatu Jana Pawła II, któryodnowił oblicze tej ziemi. Społeczeństwa Gminy Suwałki" 
 
W dniu 10 czerwca 2006 r. w Wigrach, w miejscu gdzie lądował papieski śmigłowiec, odsłoniętoobelisk upamietniający wizytę Papieżą Jana Pawła II na Suwalszczyźnie w czerwcu 1999 r. Na obelisku wyryto nastepujacy napis: "On stanął na tym brzegu 8 czerwca 1999 r. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Społeczeństwo Gminy Suwałki. czerwiec 2006 r.
Obelisk znajduje się w poblizu pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach, w którego pomieszczeniach przebywał Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1999 r. W pokojach tych obecnie utworzone zostało muzeum poświęcone papieżowi, udostepnione dla turystów.
 

 
 
Zabytki:
 
Na atrakcyjność Gminy Suwałki wpływ mają liczne zabytki, a wśród nich perełka - Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach, malowniczo położony na wzgórzu nad jednym z największych jezior w Polsce jeziorem Wigry.
Poczatki tego cennego zabytku datuje sie na XVII w. W 1667 r. Król Polski Jan Kazimierz przekazał go Kamedułom, którzy zaadoptowali go do swoich potrzeb.
 
 
 

 
 
Wigierska Kolejka Wąskotorowa - przejazd na 15 - kilometrowej trasie - od Płociczna do Krusznika, niemal nad samymi brzegami jeziora Wigry urządzono przystanki widokowe: Binduga, Powały, Bartny Bór

Drewniany kościół w Żylinach z początku XX wieku


© 2002-2015 Gmina Suwałki
URZĄD GMINY SUWAŁKI
ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki
tel/fax: +48 87 565 93 00, tel. kom. +48 691 478 397
e-mail: sekretariat@gmina.suwalki.pl

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU